Vishay/Dale RCP0603B75R0JTP
RCP0603B75R0JTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603B75R0JTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603B75R0JTP.pdf
Availability of RCP0603B75R0JTP
QUANTITY
RCP0603B75R0JTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603B75R0JTP
Internal Part NumberEIS-RCP0603B75R0JTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.59mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603B75R0JTP
Related LinksRCP0603, RCP0603B75R0JTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603B75R0JTP Details Description
Related parts for RCP0603B75R0JTP
JUMPER-H1507TR/A3049V/H1505TR 3" datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 338.1VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS 32-VQFN datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 30POS .200" datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.315" ALUMINUM datasheet.pdf
RES 340 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 633.25MHZ datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 50W datasheet.pdf