Vishay/Dale RCP0603W100RGEC
RCP0603W100RGEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W100RGEC
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W100RGEC.pdf
Availability of RCP0603W100RGEC
QUANTITY
RCP0603W100RGEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W100RGEC
Internal Part NumberEIS-RCP0603W100RGEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W100RGEC
Related LinksRCP0603, RCP0603W100RGEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W100RGEC Details Description
Related parts for RCP0603W100RGEC
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 68POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A D2PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 23A TSDSON-8 datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER HV TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf