Vishay/Dale RCP0603W25R0GS2
RCP0603W25R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W25R0GS2
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W25R0GS2.pdf
Availability of RCP0603W25R0GS2
QUANTITY
RCP0603W25R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W25R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603W25R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W25R0GS2
Related LinksRCP0603, RCP0603W25R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W25R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0603W25R0GS2
IC ARRAYS SEVEN DARL 16 SOIC datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
TOOL CRIMP FOR DF57 28-30AWG datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 75V 150MA SOT23 datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MODULE DDR2 1GB FBDIMM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
CAP ALUM 8.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf