Vishay/Dale RCP0603W50R0GS2
RCP0603W50R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W50R0GS2
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W50R0GS2.pdf
Availability of RCP0603W50R0GS2
QUANTITY
RCP0603W50R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W50R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP0603W50R0GS2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W50R0GS2
Related LinksRCP0603, RCP0603W50R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W50R0GS2 Details Description
Related parts for RCP0603W50R0GS2
IC Z8 GP MCU 8K OTP 40DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
IC FPGA 341 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf