Vishay/Dale RCP1206B100RGEA
RCP1206B100RGEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B100RGEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B100RGEA.pdf
Availability of RCP1206B100RGEA
QUANTITY
RCP1206B100RGEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B100RGEA
Internal Part NumberEIS-RCP1206B100RGEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B100RGEA
Related LinksRCP1206, RCP1206B100RGEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B100RGEA Details Description
Related parts for RCP1206B100RGEA
CONN FERRULE UNINSUL 12AWG datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 1.8V 5TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 23POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE HD15 M/M 3.5MM M/M 3' datasheet.pdf