Vishay/Dale RCP1206B100RGED
RCP1206B100RGED picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B100RGED
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B100RGED.pdf
Availability of RCP1206B100RGED
QUANTITY
RCP1206B100RGED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B100RGED
Internal Part NumberEIS-RCP1206B100RGED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B100RGED
Related LinksRCP1206, RCP1206B100RGED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B100RGED Details Description
Related parts for RCP1206B100RGED
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV SL RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN COUPLR RCPT MPO-MPO SIMPLEX datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
AM60099A244 CUT OFF BLADE 10 POS datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 9.1MH 49MA 68 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC VCOCXO 20.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf