Vishay/Dale RCP1206B100RJS6
RCP1206B100RJS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B100RJS6
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B100RJS6.pdf
Availability of RCP1206B100RJS6
QUANTITY
RCP1206B100RJS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B100RJS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206B100RJS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B100RJS6
Related LinksRCP1206, RCP1206B100RJS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B100RJS6 Details Description
Related parts for RCP1206B100RJS6
PHOTOTRAN 880NM CLEAR EPXY T5MM datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PROBE ACT DIFFERENTIAL 1GHZ datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf