Vishay/Dale RCP1206B100RJS6
RCP1206B100RJS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B100RJS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B100RJS6.pdf
Availability of RCP1206B100RJS6
QUANTITY
RCP1206B100RJS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B100RJS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206B100RJS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B100RJS6
Related LinksRCP1206, RCP1206B100RJS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B100RJS6 Details Description
Related parts for RCP1206B100RJS6
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD VOUT 10MSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC HALF BRIDGE FET DRIVER 9TDFN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf