Vishay/Dale RCP1206B25R0GS2
RCP1206B25R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B25R0GS2
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B25R0GS2.pdf
Availability of RCP1206B25R0GS2
QUANTITY
RCP1206B25R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B25R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP1206B25R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B25R0GS2
Related LinksRCP1206, RCP1206B25R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B25R0GS2 Details Description
Related parts for RCP1206B25R0GS2
CONN HEADER 2POS 7.92MM RT ANG T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
MOSFET POWER TO-247 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEAD SUB-ASSY datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 DUAL datasheet.pdf