Vishay/Dale RCP1206B50R0JEA
RCP1206B50R0JEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B50R0JEA
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B50R0JEA.pdf
Availability of RCP1206B50R0JEA
QUANTITY
RCP1206B50R0JEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B50R0JEA
Internal Part NumberEIS-RCP1206B50R0JEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B50R0JEA
Related LinksRCP1206, RCP1206B50R0JEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B50R0JEA Details Description
Related parts for RCP1206B50R0JEA
KIT APPLICATION WIFI datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 2010 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 229 TYPEA 38POS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SL-SMT3.50/12/90F 3.2SN BK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf