Vishay/Dale RCP1206B75R0GEC
RCP1206B75R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B75R0GEC
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B75R0GEC.pdf
Availability of RCP1206B75R0GEC
QUANTITY
RCP1206B75R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B75R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP1206B75R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B75R0GEC
Related LinksRCP1206, RCP1206B75R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B75R0GEC Details Description
Related parts for RCP1206B75R0GEC
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 670K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 2POS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 500MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE24 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 3.5K OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS PNL MNT SKT XLR datasheet.pdf