Vishay/Dale RCP1206B75R0GS2
RCP1206B75R0GS2 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B75R0GS2
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B75R0GS2.pdf
Availability of RCP1206B75R0GS2
QUANTITY
RCP1206B75R0GS2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B75R0GS2
Internal Part NumberEIS-RCP1206B75R0GS2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B75R0GS2
Related LinksRCP1206, RCP1206B75R0GS2 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B75R0GS2 Details Description
Related parts for RCP1206B75R0GS2
IC POT DGTL 100K 1CH SPI 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 1.1K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONV DC/DC 15.6W 12V 1.3A datasheet.pdf
PHOTODIODE 850NM W/FILTER SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 787 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 68 OHM 2506 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.65A SOT563 datasheet.pdf