Vishay/Dale RCP1206B75R0JEC
RCP1206B75R0JEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B75R0JEC
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B75R0JEC.pdf
Availability of RCP1206B75R0JEC
QUANTITY
RCP1206B75R0JEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B75R0JEC
Internal Part NumberEIS-RCP1206B75R0JEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B75R0JEC
Related LinksRCP1206, RCP1206B75R0JEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B75R0JEC Details Description
Related parts for RCP1206B75R0JEC
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 72V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf