Vishay/Dale RCP1206B75R0JED
RCP1206B75R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B75R0JED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B75R0JED.pdf
Availability of RCP1206B75R0JED
QUANTITY
RCP1206B75R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B75R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP1206B75R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B75R0JED
Related LinksRCP1206, RCP1206B75R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B75R0JED Details Description
Related parts for RCP1206B75R0JED
CABLE CLAMP CLEAR 1 1/8" DIA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 250V SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
RES 14.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM P600 datasheet.pdf
BRD SPT SCREW MNT 28.96MM datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf