Vishay/Dale RCP1206B75R0JED
RCP1206B75R0JED picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206B75R0JED
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206B75R0JED.pdf
Availability of RCP1206B75R0JED
QUANTITY
RCP1206B75R0JED Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206B75R0JED
Internal Part NumberEIS-RCP1206B75R0JED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206B75R0JED
Related LinksRCP1206, RCP1206B75R0JED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206B75R0JED Details Description
Related parts for RCP1206B75R0JED
RES 15 OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BRAKE KEY 30W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LED HARDWARE FILTER BOOT datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 723 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 277VAC 65VDC datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
HD SLOTTED DUCT 1X1.5 datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf