Vishay/Dale RCP1206W100RGEB
RCP1206W100RGEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W100RGEB
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W100RGEB.pdf
Availability of RCP1206W100RGEB
QUANTITY
RCP1206W100RGEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W100RGEB
Internal Part NumberEIS-RCP1206W100RGEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W100RGEB
Related LinksRCP1206, RCP1206W100RGEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W100RGEB Details Description
Related parts for RCP1206W100RGEB
BACKSHELL DB15 DIE CAST BLK CHRM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X5MM W/ADH datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EXPLOSION-PROOF LIMIT SWES datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 3A 60V 6-SMD datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf