Vishay/Dale RCP1206W25R0GS3
RCP1206W25R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W25R0GS3
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W25R0GS3.pdf
Availability of RCP1206W25R0GS3
QUANTITY
RCP1206W25R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W25R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP1206W25R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W25R0GS3
Related LinksRCP1206, RCP1206W25R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W25R0GS3 Details Description
Related parts for RCP1206W25R0GS3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.91"L X 3.16"W datasheet.pdf
IC TXRX 240-930MHZ 1-20DB 20QFN datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 96POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Socket 74 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
4700UF 100V 40X50MM 85C 12000H datasheet.pdf