Vishay/Dale RCP1206W50R0GS6
RCP1206W50R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W50R0GS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W50R0GS6.pdf
Availability of RCP1206W50R0GS6
QUANTITY
RCP1206W50R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W50R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206W50R0GS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W50R0GS6
Related LinksRCP1206, RCP1206W50R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W50R0GS6 Details Description
Related parts for RCP1206W50R0GS6
DC-DC CONVERTERS 3.3V 8A datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 5.08MM datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR 10-12AWG datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
POWER CHASSIS 600W 4SLOT datasheet.pdf