Vishay/Dale RCP1206W50R0GTP
RCP1206W50R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W50R0GTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W50R0GTP.pdf
Availability of RCP1206W50R0GTP
QUANTITY
RCP1206W50R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W50R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP1206W50R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W50R0GTP
Related LinksRCP1206, RCP1206W50R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W50R0GTP Details Description
Related parts for RCP1206W50R0GTP
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
VARISTOR 23V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMPC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 11CIRC .325 datasheet.pdf
FUSE 17.5KV 2AMP 8" CAV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf