Vishay/Dale RCP1206W50R0JS6
RCP1206W50R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W50R0JS6
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W50R0JS6.pdf
Availability of RCP1206W50R0JS6
QUANTITY
RCP1206W50R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W50R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP1206W50R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3016 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W50R0JS6
Related LinksRCP1206, RCP1206W50R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W50R0JS6 Details Description
Related parts for RCP1206W50R0JS6
TERM BLOCK RCPT 9POS R/A 3.50MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IE-IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/FI datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB6 M20 datasheet.pdf
SIGN ELECTRL WARN 14"X10" BLK/RD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf