Vishay/Dale RCP1206W75R0GEB
RCP1206W75R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP1206W75R0GEB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 11W 1206
Datasheet Download
RCP1206W75R0GEB.pdf
Availability of RCP1206W75R0GEB
QUANTITY
RCP1206W75R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP1206W75R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP1206W75R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)11W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP1206W75R0GEB
Related LinksRCP1206, RCP1206W75R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP1206W75R0GEB Details Description
Related parts for RCP1206W75R0GEB
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V 1206 datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 22-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.1A 380 MOHM datasheet.pdf
ZACK STRIP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf