Vishay/Dale RCP2512B100RGEC
RCP2512B100RGEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B100RGEC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B100RGEC.pdf
Availability of RCP2512B100RGEC
QUANTITY
RCP2512B100RGEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B100RGEC
Internal Part NumberEIS-RCP2512B100RGEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B100RGEC
Related LinksRCP2512, RCP2512B100RGEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B100RGEC Details Description
Related parts for RCP2512B100RGEC
RES SMD 665K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAC-4P-MS/3 0-600/M 8FR-2L FB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf