Vishay/Dale RCP2512B25R0GET
RCP2512B25R0GET picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B25R0GET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B25R0GET.pdf
Availability of RCP2512B25R0GET
QUANTITY
RCP2512B25R0GET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B25R0GET
Internal Part NumberEIS-RCP2512B25R0GET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B25R0GET
Related LinksRCP2512, RCP2512B25R0GET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B25R0GET Details Description
Related parts for RCP2512B25R0GET
OSC XO 16.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 120MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 91 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 21.87V 120A 0805 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf