Vishay/Dale RCP2512B25R0GTP
RCP2512B25R0GTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B25R0GTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B25R0GTP.pdf
Availability of RCP2512B25R0GTP
QUANTITY
RCP2512B25R0GTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B25R0GTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512B25R0GTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B25R0GTP
Related LinksRCP2512, RCP2512B25R0GTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B25R0GTP Details Description
Related parts for RCP2512B25R0GTP
CONN HEADER 20POS DUAL GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN SKT .062 20-24AWG AU CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 218 OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
PNEU HAND TOOL CUP PACKING datasheet.pdf
TV 143C 48#20 8#16 PIN PLUG datasheet.pdf
22UF 16V 5X12 85C AXI datasheet.pdf