Vishay/Dale RCP2512B25R0GWB
RCP2512B25R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B25R0GWB
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B25R0GWB.pdf
Availability of RCP2512B25R0GWB
QUANTITY
RCP2512B25R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B25R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP2512B25R0GWB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B25R0GWB
Related LinksRCP2512, RCP2512B25R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B25R0GWB Details Description
Related parts for RCP2512B25R0GWB
VARISTOR 37V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 200MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
CRIMP TOOL FLAT BLADE CRIMP TERM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf