Vishay/Dale RCP2512B50R0JEC
RCP2512B50R0JEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B50R0JEC
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B50R0JEC.pdf
Availability of RCP2512B50R0JEC
QUANTITY
RCP2512B50R0JEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B50R0JEC
Internal Part NumberEIS-RCP2512B50R0JEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B50R0JEC
Related LinksRCP2512, RCP2512B50R0JEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B50R0JEC Details Description
Related parts for RCP2512B50R0JEC
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TERM BLOCK 6MM PARTITION PLATE datasheet.pdf
INPUT NOISE EMC FILTER datasheet.pdf
SWITCH SAFETY DOOR 1NC/NO GOLD datasheet.pdf
RES 40K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 100A datasheet.pdf