Vishay/Dale RCP2512B50R0JET
RCP2512B50R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B50R0JET
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B50R0JET.pdf
Availability of RCP2512B50R0JET
QUANTITY
RCP2512B50R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B50R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP2512B50R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B50R0JET
Related LinksRCP2512, RCP2512B50R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B50R0JET Details Description
Related parts for RCP2512B50R0JET
IC OPAMP GP 110KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.4A 8MSOP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1/32 X 1" BLK datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.3A TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RIBBON RESIN 4 WIDE WITH TDP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf