Vishay/Dale RCP2512B50R0JS6
RCP2512B50R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B50R0JS6
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B50R0JS6.pdf
Availability of RCP2512B50R0JS6
QUANTITY
RCP2512B50R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B50R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP2512B50R0JS6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B50R0JS6
Related LinksRCP2512, RCP2512B50R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B50R0JS6 Details Description
Related parts for RCP2512B50R0JS6
FUSE 60A 250VAC ONE-TIME CLASS K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 38A TO-264 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf