Vishay/Dale RCP2512B75R0GEA
RCP2512B75R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0GEA
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0GEA.pdf
Availability of RCP2512B75R0GEA
QUANTITY
RCP2512B75R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0GEA
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0GEA Details Description
Related parts for RCP2512B75R0GEA
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC AMP HBT INGAP 4GHZ SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FUSEHOLDER 5X20/6.3X32 PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 2.8A 5.6 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf