Vishay/Dale RCP2512B75R0GEA
RCP2512B75R0GEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0GEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0GEA.pdf
Availability of RCP2512B75R0GEA
QUANTITY
RCP2512B75R0GEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0GEA
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0GEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0GEA
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0GEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0GEA Details Description
Related parts for RCP2512B75R0GEA
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SENSOR IMAGE VGA COLOR 52IBGA datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf