Vishay/Dale RCP2512B75R0GEC
RCP2512B75R0GEC picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0GEC
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0GEC.pdf
Availability of RCP2512B75R0GEC
QUANTITY
RCP2512B75R0GEC Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0GEC
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0GEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0GEC
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0GEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0GEC Details Description
Related parts for RCP2512B75R0GEC
CONN SPRING 10POS DUAL .370 SMD datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL I2C 16-VFQFPN datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf