Vishay/Dale RCP2512B75R0GWB
RCP2512B75R0GWB picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0GWB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0GWB.pdf
Availability of RCP2512B75R0GWB
QUANTITY
RCP2512B75R0GWB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0GWB
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0GWB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0GWB
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0GWB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0GWB Details Description
Related parts for RCP2512B75R0GWB
IC TEMP SNSR/DC FAN CTRLR 8-MSOP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG12A/AF12/AFG12A datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 850MA 660 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU USB/IOM-2/HDLC TQFP-144 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RACK STEEL 31.5X21X16 GRY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf