Vishay/Dale RCP2512B75R0JEA
RCP2512B75R0JEA picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0JEA
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0JEA.pdf
Availability of RCP2512B75R0JEA
QUANTITY
RCP2512B75R0JEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0JEA
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0JEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0JEA
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0JEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0JEA Details Description
Related parts for RCP2512B75R0JEA
ROUND STANDOFF 4-40 ALUM 3/8" datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015A/H1504TR 8" datasheet.pdf
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf