Vishay/Dale RCP2512B75R0JS3
RCP2512B75R0JS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512B75R0JS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512B75R0JS3.pdf
Availability of RCP2512B75R0JS3
QUANTITY
RCP2512B75R0JS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512B75R0JS3
Internal Part NumberEIS-RCP2512B75R0JS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512B75R0JS3
Related LinksRCP2512, RCP2512B75R0JS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512B75R0JS3 Details Description
Related parts for RCP2512B75R0JS3
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
1X8 FEMALE ASSY YELLOW KEY B datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
PAC-CTLX-RV36-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
IC GATE 5K X2-DFN1010-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf