Vishay/Dale RCP2512W100RGET
RCP2512W100RGET picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGET.pdf
Availability of RCP2512W100RGET
QUANTITY
RCP2512W100RGET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGET
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGET
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGET Details Description
Related parts for RCP2512W100RGET
IC RES TEMP-CNTRL 50/50K 16BGA datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.5V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 2A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 80POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 3/8"-6" BLK datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 2W .05% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf