Vishay/Dale RCP2512W100RGTP
RCP2512W100RGTP picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W100RGTP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W100RGTP.pdf
Availability of RCP2512W100RGTP
QUANTITY
RCP2512W100RGTP Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W100RGTP
Internal Part NumberEIS-RCP2512W100RGTP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W100RGTP
Related LinksRCP2512, RCP2512W100RGTP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W100RGTP Details Description
Related parts for RCP2512W100RGTP
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
DEM-OPA-SO-3B datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -10V 6W datasheet.pdf
CONN HDR RA datasheet.pdf
M12X1 STRT SKT 4P PIGTAIL 1.5M A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf