Vishay/Dale RCP2512W50R0JET
RCP2512W50R0JET picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W50R0JET
Brief Description
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W50R0JET.pdf
Availability of RCP2512W50R0JET
QUANTITY
RCP2512W50R0JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W50R0JET
Internal Part NumberEIS-RCP2512W50R0JET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesRCP
PackagingTray
Resistance (Ohms)50
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W50R0JET
Related LinksRCP2512, RCP2512W50R0JET Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W50R0JET Details Description
Related parts for RCP2512W50R0JET
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 3.3VIN 3.0A VRT datasheet.pdf
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10DFN datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL SYNC BUCK 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HVIC DRVR HB 600V 0.05A 16-SOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" T/H datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf