Vishay/Dale RCP2512W75R0GEB
RCP2512W75R0GEB picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W75R0GEB
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W75R0GEB.pdf
Availability of RCP2512W75R0GEB
QUANTITY
RCP2512W75R0GEB Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W75R0GEB
Internal Part NumberEIS-RCP2512W75R0GEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W75R0GEB
Related LinksRCP2512, RCP2512W75R0GEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W75R0GEB Details Description
Related parts for RCP2512W75R0GEB
FIXED IND 15UH 1.7A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DAS 16BIT 4CH 200KSPS 28SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM DO220AA datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X6S 0204 datasheet.pdf
SWITCH SS WITH ROLLER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf