Vishay/Dale RCP2512W75R0GS3
RCP2512W75R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W75R0GS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W75R0GS3.pdf
Availability of RCP2512W75R0GS3
QUANTITY
RCP2512W75R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W75R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP2512W75R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W75R0GS3
Related LinksRCP2512, RCP2512W75R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W75R0GS3 Details Description
Related parts for RCP2512W75R0GS3
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf