Vishay/Dale RCP2512W75R0GS3
RCP2512W75R0GS3 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W75R0GS3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W75R0GS3.pdf
Availability of RCP2512W75R0GS3
QUANTITY
RCP2512W75R0GS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W75R0GS3
Internal Part NumberEIS-RCP2512W75R0GS3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±2%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W75R0GS3
Related LinksRCP2512, RCP2512W75R0GS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W75R0GS3 Details Description
Related parts for RCP2512W75R0GS3
ADAPTER PROGRAMMER 48-TSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 11-6POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.1A 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CHISEL PROBE FOR FOOD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 33UF 20% 25V T/H datasheet.pdf