Vishay/Dale RCP2512W75R0JS6
RCP2512W75R0JS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP2512W75R0JS6
Brief Description
RES SMD 75 OHM 5% 22W 2512
Datasheet Download
RCP2512W75R0JS6.pdf
Availability of RCP2512W75R0JS6
QUANTITY
RCP2512W75R0JS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP2512W75R0JS6
Internal Part NumberEIS-RCP2512W75R0JS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)22W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Height0.025" (0.64mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP2512W75R0JS6
Related LinksRCP2512, RCP2512W75R0JS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP2512W75R0JS6 Details Description
Related parts for RCP2512W75R0JS6
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC DAC 16BIT LC2MOS VOUT 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" STACKER datasheet.pdf
18P MTA100 CONN ASSY TAPE LF datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 900MA 390 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER SC PLUG DUPLX datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf