Sumida Corporation RCR108DNP-560L
RCR108DNP-560L picture photo
Mfg. Part Number
RCR108DNP-560L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.2A 150 MOHM TH
Datasheet Download
RCR108DNP-560L.pdf
Availability of RCR108DNP-560L
QUANTITY
RCR108DNP-560L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR108DNP-560L
Internal Part NumberEIS-RCR108DNP-560L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-108D
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±15%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8.91MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR108DNP-560L
Related LinksRCR108D, RCR108DNP-560L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR108DNP-560L Details Description
Related parts for RCR108DNP-560L
RES SMD 120K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf