Sumida Corporation RCR108DNP-680L
RCR108DNP-680L picture photo
Mfg. Part Number
RCR108DNP-680L
Brief Description
FIXED IND 68UH 1A 160 MOHM TH
Datasheet Download
RCR108DNP-680L.pdf
Availability of RCR108DNP-680L
QUANTITY
RCR108DNP-680L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR108DNP-680L
Internal Part NumberEIS-RCR108DNP-680L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSumida EOL 16/Jul/2015
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-108D
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±15%
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant8.04MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR108DNP-680L
Related LinksRCR108D, RCR108DNP-680L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR108DNP-680L Details Description
Related parts for RCR108DNP-680L
JUMPER-H9992TR/A3047W/H9992TR 5" datasheet.pdf
IC PLL/IDCS PLL CLK DVR 32-LQFP datasheet.pdf
IC I2C MUX 2CH 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CML LOW 20PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 48.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 761.45 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf