Sumida Corporation RCR110DNP-102L
RCR110DNP-102L picture photo
Mfg. Part Number
RCR110DNP-102L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1MH 350MA 1.5 OHM TH
Datasheet Download
RCR110DNP-102L.pdf
Availability of RCR110DNP-102L
QUANTITY
RCR110DNP-102L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR110DNP-102L
Internal Part NumberEIS-RCR110DNP-102L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-110D
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance1mH
Tolerance±15%
Current Rating350mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR110DNP-102L
Related LinksRCR110D, RCR110DNP-102L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR110DNP-102L Details Description
Related parts for RCR110DNP-102L
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 30pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 215 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
XFRMR AUI ETHERNET LAN 16SOIC datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 286K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
M801 55C 55#23 PIN RECP THRD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf