Sumida Corporation RCR110DNP-271L
RCR110DNP-271L picture photo
Mfg. Part Number
RCR110DNP-271L
Brief Description
FIXED IND 270UH 670MA 360 MOHM
Datasheet Download
RCR110DNP-271L.pdf
Availability of RCR110DNP-271L
QUANTITY
RCR110DNP-271L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR110DNP-271L
Internal Part NumberEIS-RCR110DNP-271L
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-110D
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±15%
Current Rating670mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR110DNP-271L
Related LinksRCR110D, RCR110DNP-271L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR110DNP-271L Details Description
Related parts for RCR110DNP-271L
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC RS-232 DRIVER/REC 20-DIP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER 87C55X DIP40/PLCC68 datasheet.pdf
IC AMBIENT/PROXIMITY SENS TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
FOOT PLATE REPLACEMENT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf