Sumida Corporation RCR664DNP-3R3M
RCR664DNP-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
RCR664DNP-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.13A 47 MOHM TH
Datasheet Download
RCR664DNP-3R3M.pdf
Availability of RCR664DNP-3R3M
QUANTITY
RCR664DNP-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR664DNP-3R3M
Internal Part NumberEIS-RCR664DNP-3R3M
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-664D
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.13A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR664DNP-3R3M
Related LinksRCR664D, RCR664DNP-3R3M Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR664DNP-3R3M Details Description
Related parts for RCR664DNP-3R3M
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN THRU-PNL W/LATCH 9POS FL BK datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS SD 28-SOIC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1.00X.38" datasheet.pdf
HOLDER TAG BZT2 WS 10/5 100/PK datasheet.pdf
IC SYSTEM MANAGER 8CH 40-TQFN datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 250MA 1.95 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1.5W DO213AB datasheet.pdf