Sumida Corporation RCR875DNP-180L
RCR875DNP-180L picture photo
Mfg. Part Number
RCR875DNP-180L
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18UH 1.78A 71 MOHM TH
Datasheet Download
RCR875DNP-180L.pdf
Availability of RCR875DNP-180L
QUANTITY
RCR875DNP-180L Order Process
Ship out your order
Specifications of RCR875DNP-180L
Internal Part NumberEIS-RCR875DNP-180L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRCR-875D
PackagingBulk
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance18µH
Tolerance±15%
Current Rating1.78A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)71 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.307" Dia (7.80mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCR875DNP-180L
Related LinksRCR875D, RCR875DNP-180L Datasheet, Sumida Corporation Distributor
RCR875DNP-180L Details Description
Related parts for RCR875DNP-180L
IC CLK FANOUT/BUFF ZD 48SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
ANT DISGUISE CELL 150-174MHZ BK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 165VIN 3.3VOUT 16.5W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 15W CM datasheet.pdf