Vishay/BCcomponents RCV080510M0JNEA
RCV080510M0JNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCV080510M0JNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RCV080510M0JNEA.pdf
Availability of RCV080510M0JNEA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RCV080510M0JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCV080510M0JNEA
Internal Part NumberEIS-RCV080510M0JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCV
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCV080510M0JNEA
Related LinksRCV0805, RCV080510M0JNEA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
RCV080510M0JNEA Details Description
Related parts for RCV080510M0JNEA
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
070 MULTILOCK 2P CAP HSG datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf