Vishay/BCcomponents RCV1206820KJNEA
RCV1206820KJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCV1206820KJNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RCV1206820KJNEA.pdf
Availability of RCV1206820KJNEA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RCV1206820KJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCV1206820KJNEA
Internal Part NumberEIS-RCV1206820KJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCV
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)820k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCV1206820KJNEA
Related LinksRCV1206, RCV1206820KJNEA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
RCV1206820KJNEA Details Description
Related parts for RCV1206820KJNEA
LED 5MM RA LOWCUR RED PC MOUNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 208QFP datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD 10POS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 4.489K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 528POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf