Vishay/Dale RCWE0402R120FNEA
RCWE0402R120FNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCWE0402R120FNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/8W 0402
Datasheet Download
RCWE0402R120FNEA.pdf
Availability of RCWE0402R120FNEA
QUANTITY
RCWE0402R120FNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCWE0402R120FNEA
Internal Part NumberEIS-RCWE0402R120FNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCWE
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Height0.018" (0.45mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCWE0402R120FNEA
Related LinksRCWE0402, RCWE0402R120FNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCWE0402R120FNEA Details Description
Related parts for RCWE0402R120FNEA
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 16V 1A SOT-143 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
2.0 WTB HDR ASSY ST 10CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
OSC SO 66.6667MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf
TUBE, FEED CLAMP datasheet.pdf
HEATSHRINK 19.05MM ID 50MM L datasheet.pdf